Sports Day 2014


Sports Day 2014 was held on Friday 28th February 2014 at Presentation Grounds, San Fernando and here are some pictures of the event below:

Read more: Sports Day 2014

Sports Day 2012

 

Talented SJC Dancers

 

Beautifully Dressed Dancers

 

 

Lovely in Red

 

 

Blessed Anne Marie Marchers

 

 

Trophies and Medals For Distribution

 

 

Splendid Performance

 

Inspection of Marchers by Monsigeur Pereira, School Supervisor, Principal Bainey and Police Constable

 

Marchers by House

 

 

Beautiful Costume

 

St Joseph House beauty

 

 

Various Houses performing

 

 

Beautiful Performance

 

House Games

 

 

Some Winners

 

Teachers Game

 

Winners

 

Struggle for Win!!

 

 

Winners

 

Well deserved winners

 

 

 

Notre Dame Winners

 

SJC Teachers

 

,

Results from Sports 2010

 

Swimming 2010

 

1st: St. Xavier

2nd: Notre Dame

3rd: Blessed Anne Marie

4th: St. Theresa

5th: St. Joseph

 

 

 

March Past 2010

 

1st: St. Theresa

2nd: Notre Dame

3rd: St. Xavier

4th: Blessed Anne Marie

5th: St. Joseph

 

 

Event: 100 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Kalia Davis

St. Theresa

12:23 (Record)

2nd

Chardae Thompson

St. Xavier

13:56

3rd

Rhonda Rhondon

St. Joseph

14:46

4th

Kayla Edwards

St. Joseph

15:50

5th

Sarah Joy Romaine

Notre Dame

15:59

 

Event: 100 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Channon Thompson

St. Xavier

13:56

2nd

Vanessa Andrews

Notre Dame

13:88

3rd

Geneve Aberdeen

St. Joseph

14:06

4th

Aaliyah Alleyne

St. Theresa

14:43

5th

Danielle East

Blessed Anne Marie

14:91

 

Event: 100 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Akili Mata

St. Joseph

11:03 (Record)

2nd

Dene Voisin

Blessed Anne Marie

12:23

3rd

De Lisa Paul

Notre Dame

13:22

4th

Solange Bailey

St. Theresa

NT

5th

-

-

-

 

 

Event: 100 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Jamie Mohammed

St. Xavier

14:28

2nd

Renee Bradshaw

St. Theresa

14:31

3rd

Ribqa Davidson

Notre Dame

15:57

4th

Kyra Wears

St. Joseph

16:36

5th

Ananya Annamunthodo

Notre Dame

NT

 

Event: 200 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Chardae Thompson

St. Xavier

28:88 (Record)

2nd

Shenille Brandon-John

Notre Dame

29:19

3rd

Kalia Davis

St. Theresa

29:56

4th

Kayla Edwards

St. Joseph

29:72

5th

Tehilia Jeffrey

St. Theresa

32:00

 

Event: 200 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Vanessa Andrews

Notre Dame

28:68

2nd

Channon Thompson

St. Xavier

28.79

3rd

Danielle East

Blessed Anne Marie

31:44

4th

Geneve Aberdeen

St. Joseph

32:25

5th

Gabriella Lima

Notre Dame

32:68

 

Event: 200 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Daleesa Ramsden

Blessed Anne Marie

32:93

2nd

Akili Mata

St. Joseph

33:63

3rd

Dene Voisin

Blessed Anne Marie

33:91

4th

Amrita Annamunthodo

Notre Dame

34:03

5th

Shinese Jobity

St. Xavier

35:00

 

Event:200 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Renee Bradshaw

St. Theresa

30:72

2nd

Jamie Mohammed

St. Xavier

31:09

3rd

Kyra Wears

St. Joseph

33:66

4th

Iesha Bethel

Notre Dame

34:87

5th

Shanada Baksh

St. Joseph

NT

 

Event: 400 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Chardae Thompson

St. Xavier

1:12:75 (Record)

2nd

Kayla Edwards

St. Joseph

1:16:18

3rd

Tehilia Edwards

St. Theresa

1:22:16

4th

Kalia Davis

St. Theresa

1:27:16

5th

Faith Gillezeau

St. Xavier

1:28:28

 

Event: 400 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Vanessa Andrews

Notre Dame

1:12:81 (Record)

2nd

Channon Thompson

St. Xavier

1:14:16

3rd

Aaliyah Alleyne

St. Theresa

1:25:04

4th

Winica Daniel

Notre Dame

1:26:04

5th

Josanne Singh

St. Joseph

1:31:97

 

Event: 400 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Solange Bailey

St. Theresa

1:24:25

2nd

Amrita Annamunthodo

Notre Dame

1:28:75

3rd

Shinese Jobity

St. Xavier

1:29:72

4th

Tiffani Blackman

Blessed Anne Marie

1:34:50

5th

Dana Ramberran

St. Theresa

1:37:80

 

Event: 400 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Ananya Annamunthodo

Notre Dame

1:20:62

2nd

Jamie Mohammed

St. Xavier

1:21:75

3rd

Renee Bradshaw

St. Theresa

1:24:65

4th

Ornella Daly

Blessed Anne Marie

1:28:66

5th

Kyra Wears

St. Joseph

1:44:87

 

Event: 4 x 100 m Relay 15 & Under

Place

House

Time

1st

St. Theresa

31:16

2nd

St. Joseph

31:93

3rd

St. Xavier

32:34

4th

Notre Dame

37:31

5th

Blessed Anne Marie

37:34

 

Event: 4 x 100 m Relay 20 & Under

Place

House

Time

1st

St. Theresa

1:04:65

2nd

Notre Dame

1:05:53

3rd

Blessed Anne Marie

1:07:09

4th

St. Xavier

1:09:47

5th

St. Joseph

1:10:13

 

13 & Under Athlete: Vanessa Andrews (Notre Dame)

15 & Under Athlete: Chardae Thompson (St. Xavier)

17 & Under Athlete: Akili Mata (St. Joseph)

20 & Under Athlete: Renee Bradshaw (St. Theresa)

 

Junior Victrix Ludorum: Vanessa Andrews (Notre Dame)

Senior Victrix Ludorum : Renee Bradshaw (St. Theresa)

 

 

Overall Results

1st:St. Xavier

2nd:Notre Dame

3rd:St. Theresa

4th:Blessed Anne Marie

5th:St. Joseph

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results from Sports 2010

 

Swimming 2010

 

1st: St. Xavier

2nd: Notre Dame

3rd: Blessed Anne Marie

4th: St. Theresa

5th: St. Joseph

 

 

 

March Past 2010

 

1st: St. Theresa

2nd: Notre Dame

3rd: St. Xavier

4th: Blessed Anne Marie

5th: St. Joseph

 

 

Event: 100 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Kalia Davis

St. Theresa

12:23 (Record)

2nd

Chardae Thompson

St. Xavier

13:56

3rd

Rhonda Rhondon

St. Joseph

14:46

4th

Kayla Edwards

St. Joseph

15:50

5th

Sarah Joy Romaine

Notre Dame

15:59

 

Event: 100 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Channon Thompson

St. Xavier

13:56

2nd

Vanessa Andrews

Notre Dame

13:88

3rd

Geneve Aberdeen

St. Joseph

14:06

4th

Aaliyah Alleyne

St. Theresa

14:43

5th

Danielle East

Blessed Anne Marie

14:91

 

Event: 100 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Akili Mata

St. Joseph

11:03 (Record)

2nd

Dene Voisin

Blessed Anne Marie

12:23

3rd

De Lisa Paul

Notre Dame

13:22

4th

Solange Bailey

St. Theresa

NT

5th

-

-

-

 

 

Event: 100 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Jamie Mohammed

St. Xavier

14:28

2nd

Renee Bradshaw

St. Theresa

14:31

3rd

Ribqa Davidson

Notre Dame

15:57

4th

Kyra Wears

St. Joseph

16:36

5th

Ananya Annamunthodo

Notre Dame

NT

 

Event: 200 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Chardae Thompson

St. Xavier

28:88 (Record)

2nd

Shenille Brandon-John

Notre Dame

29:19

3rd

Kalia Davis

St. Theresa

29:56

4th

Kayla Edwards

St. Joseph

29:72

5th

Tehilia Jeffrey

St. Theresa

32:00

 

Event: 200 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Vanessa Andrews

Notre Dame

28:68

2nd

Channon Thompson

St. Xavier

28.79

3rd

Danielle East

Blessed Anne Marie

31:44

4th

Geneve Aberdeen

St. Joseph

32:25

5th

Gabriella Lima

Notre Dame

32:68

 

Event: 200 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Daleesa Ramsden

Blessed Anne Marie

32:93

2nd

Akili Mata

St. Joseph

33:63

3rd

Dene Voisin

Blessed Anne Marie

33:91

4th

Amrita Annamunthodo

Notre Dame

34:03

5th

Shinese Jobity

St. Xavier

35:00

 

Event:200 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Renee Bradshaw

St. Theresa

30:72

2nd

Jamie Mohammed

St. Xavier

31:09

3rd

Kyra Wears

St. Joseph

33:66

4th

Iesha Bethel

Notre Dame

34:87

5th

Shanada Baksh

St. Joseph

NT

 

Event: 400 m Flat 13 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Chardae Thompson

St. Xavier

1:12:75 (Record)

2nd

Kayla Edwards

St. Joseph

1:16:18

3rd

Tehilia Edwards

St. Theresa

1:22:16

4th

Kalia Davis

St. Theresa

1:27:16

5th

Faith Gillezeau

St. Xavier

1:28:28

 

Event: 400 m Flat 15 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Vanessa Andrews

Notre Dame

1:12:81 (Record)

2nd

Channon Thompson

St. Xavier

1:14:16

3rd

Aaliyah Alleyne

St. Theresa

1:25:04

4th

Winica Daniel

Notre Dame

1:26:04

5th

Josanne Singh

St. Joseph

1:31:97

 

Event: 400 m Flat 17 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Solange Bailey

St. Theresa

1:24:25

2nd

Amrita Annamunthodo

Notre Dame

1:28:75

3rd

Shinese Jobity

St. Xavier

1:29:72

4th

Tiffani Blackman

Blessed Anne Marie

1:34:50

5th

Dana Ramberran

St. Theresa

1:37:80

 

Event: 400 m Flat 20 & Under

Place

Name

House

Time

1st

Ananya Annamunthodo

Notre Dame

1:20:62

2nd

Jamie Mohammed

St. Xavier

1:21:75

3rd

Renee Bradshaw

St. Theresa

1:24:65

4th

Ornella Daly

Blessed Anne Marie

1:28:66

5th

Kyra Wears

St. Joseph

1:44:87

 

Event: 4 x 100 m Relay 15 & Under

Place

House

Time

1st

St. Theresa

31:16

2nd

St. Joseph

31:93

3rd

St. Xavier

32:34

4th

Notre Dame

37:31

5th

Blessed Anne Marie

37:34

 

Event: 4 x 100 m Relay 20 & Under

Place

House

Time

1st

St. Theresa

1:04:65

2nd

Notre Dame

1:05:53

3rd

Blessed Anne Marie

1:07:09

4th

St. Xavier

1:09:47

5th

St. Joseph

1:10:13

 

13 & Under Athlete: Vanessa Andrews (Notre Dame)

15 & Under Athlete: Chardae Thompson (St. Xavier)

17 & Under Athlete: Akili Mata (St. Joseph)

20 & Under Athlete: Renee Bradshaw (St. Theresa)

 

Junior Victrix Ludorum: Vanessa Andrews (Notre Dame)

Senior Victrix Ludorum : Renee Bradshaw (St. Theresa)

 

 

Overall Results

1st:St. Xavier

2nd:Notre Dame

3rd:St. Theresa

4th:Blessed Anne Marie

5th:St. Joseph