Scholarship Winners 2017 Pictures:

Read more: Recognition Day 2017

Recognition Day  2013

The following students were awarded scholarship this year. We celebrated the achievements of these girls with a Mass and Recognition Day Ceremony.

NAME

TYPE

Nicolette Cassim

Open

Maryam Archie

Open

Kadesha Meade

Additional

Sabrina Ali

Additional

Ciara Ghisyawan

Additional

Jeanne-Alexie Elias

Additional

Celeste Roberts

Additional

Nabila Alsuran

Additional

Caruna Maharaj

Additional

Daniella Ramlal

Additional

Sabrina Rasmine

Additional

Sati Seepersad

Additional

Sarah Chadee

Additional

Elise Francis

Additional

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recognition Day 2012

St Joseph''s Convent San Fernando held its recognition of excellence ceremony on Friday 19th October 2012 at "Our Lady of Our Perpetual Help" church. Special awards were given to students who excelled in academic distinction, most improved and extracurricular areas among others. Students who achieved Excellence CSEC 7 or more ones were awarded as well as commendable performance at CAPE (L6 & U6) students gaining 3 or more ones.

SJC recognized nine (9) National Scholarship Winners:

Maria Sawh (Business Studies)

Kelsha Sanchez (Environmental Studies)

Nikieta Francis (Languages)

Danielle Stewart (Science)

Kerrissa Scott (Science)

Leah Sookdeo (Science)

Samantha Parmanand (Science)

Sharda Boodram (Science)

Tamara Traboulay (Science)

 

Here now are some pictures of Recognition Day 2012:

National Scholarship Winners

 

CAPE Awardees

 

CSEC Awardees

 

Cross-section of the audience at the church at Recognition Day

 

Josanne Joseph performing "Waiting for Life" from SJC''s Once On This Island

 

Laurissa Maharaj & Renelle Maharaj performing an instrumental

 

Mrs Bainey addressing the audience

 

Presentation of trophy to Scholarship Winner

 

Mrs Bainey and Danielle Stewart Scholarship Winner (Science)

 

National Scholarship Winner recieves trophy from Principal Bainey

 

Principal Bainey poses with former Head Girl Danielle Stewart (right) and Former Vice Head GirlJonetta Charles (left)

 

Mistresses of Ceremony Mrs Joseph-Dennie

 

Sharda Boodram celebrates

 

Scholarship Winners and families having refreshments

 

Awardees with outstanding performance at External Examinations

 

Monsignor Christian Pereira presents award to outstanding student

 

Monsignor Pereira presents award to scholarship winner (Business Studies) Maria Sawh collected by her mother

 

Our Principal presents an award to Sharda Boodram - Scholarship Winner in Science

 

Mrs Williams presents award to CSEC awardee Samantha Samooj (5M)

 

Cross section of trophies distributed to students

 

Form Teacher Ms Boatswain (2J) presents certificate to her student

 

Beautiful SJC Staff at "Our Lady of our Perpetual Help" for Recognition Day 2012

Recognition Day 2011

 

 

scholarship winners 2011

 

scholarship winners

 

recognition_day 2011

 

recognition day 2011

 

recognition day 2011 trophies

 

recog day 2011

 

recog2011

 

principal bainey and monsignor christian pereira

 

performance at recognition day 2011

 

our principal

 

ms paula hamilton

 

dance performance

 

cross section of the audience 2

 

cross section of the audience

 

co-ordinators

 

 

celeste dass

 

scholarship winners cards

 

trophies

 

 

Recognition of Excellence Day 2010-2011

LIST OF AWARDEES - SPECIAL PRIZES

 

 

Highest Overall Percentage 2010-2011

 

First Name

Surname

     

Kaisha

Bedeau

     

Safiyah

Francis

     

Daniella

King

     

Melissa

Bhagwat

     

Arione

Rojas

     

Raegine

Lovell

     

Charis

Mungal

     

Arifa

Satnarine

     

Teressa

Lochansingh

     

Ireneta

Vaval

     

Maryam

Archie

     

Nicholette

Jones

     

Celeste

Roberts

     

Nicolette

Tamara

Cassim

Traboulay

     

Nikieta

Francis

     

Maria

Sawh

     

Samantha

Jaimungal

     

Amrita

Annamunthodo

     

Amrita

Ramlal

     
         
         
         

Most Improved Student of her Class 2010-2011

 

First Name

Surname

 

Chelsea

Briggs

 

Monique

De France

 

Christen

Wooding

 

Giselle

Harry

 

Giselle

Joseph

 

Chrissy

Mahabir

 

Nishana

Beejai

 

Lakisha

Seon

 

Joanka

Humphrey

 

Jenelle

Mohommed

 

Sasha

Ramkhelawan

 

Jeane- Alexie

Elias

 

Elise

Williams

 

Kimberley

Maxwell

 

Ria

Lalchan

 

Kasturi

Bhagwandass

 

Jessica-Rose

Yee Yick

 

Arielle Wattie

MelanieChin

AnalaMohan

 

 

EXCELLENCE AT CANADIAN EUCLID MATHEMATICS COMPETITION 2010-2011

 

Faheema Baksh

 

 

 

IN-CORR-TECHLTD. TROPHY

Excellence at Trinidad and Tobago Mathematics Olympiad 2010-2011

 

Maryam Archie

 

 

 

Outstanding Performance at CXC CSEC 2011 (students with 7 ones or more)

 

Nabila Alsuran

Maryam Archie

Nicolette Cassim

Inee Climaco

Giselle Edmond

Jeanne-Alexie Elias

Elise Francis

Teenisha Garcia

Ciara Ghisyawan

Jhazmin Griffith

Shinese Jobity

Nicholette Jones

Shannon Joseph

Caruna Maharaj

Kadesha Meade

Megan Noel

Daniella Ramlal

Shay-Ann Redhead

Celeste Roberts

Shantal Samuel

Sati Seepersad

Ruth Singh

Allana Yearwood

 

 

 

EXCELLENCE AT CSEC TOP CANDIDATES BY SUBJECT AREA

 

Principles of Accounts

Nicolette Cassim

Biology

Maryam Archie

Chemistry

Maryam Archie

Economics

Celeste Roberts

French

Jeanne-Alexie Elias

Geography

Maryam Archie

History

Celeste Roberts

English A

Kadesha Meade

English B

Sarah Chadee

Physics

Maryam Archie

Spanish

Ria Thomas

Information Technology

Rebecca Brooker

Mathematics

Giselle Edmond

Music

Danielle East

Principles of Business

Shivanie Mahase

Theatre Arts

Shay-Ann Redhead

Visual Arts

Sarah Chadee

Human & Social Biology

Khadija Millette

 

 

Commendable Performance at CXC CAPE Units I & II 2010-2011

 

 

Candice Alexander

Shanelle Ali

Amrita Annamunthodo

Solange Arjoon

Solange Bailey

Faheema Baksh

Kelee Bascombe

Tiffani Blackman

Colette Crawford

Celeste Dass

Kristianne Dassrath

Kelly Durham

Jenelle Henry

Daniella Ishmael

Samantha Jaimungal

Shanelle Kissoon

Sastee Kissoondan

Sangeeta Latchan

Akili Mata

Anala Mohan

Leah Mungal

Crissy Lee Ramadar

Dana Ramberran

Kimberly Rambert

Amrita Ramlal

Aamy Roopnarine

 

 

 

Commendable Performance at CXC CAPE Unit I 2011

 

 

Nikieta Francis

Michaela Ragoonath

Danielle Stewart

Tamara Traboulay

 

 

Excellence in (Subject) CXC CAPE Units I & II 2010-2011

 

 

Accounting

Amrita Ramlal

Art & Design

Dana Ramberran

Biology

Amrita Annamunthodo

Chemistry

Amrita Annamunthodo

Economics

Daniella Ishmael

Environmental Sci.

Amrita Annamunthodo

French

Diane Jagmohan

Geography

Tiffani Blackman

History

Celeste Dass

Literatures in Eng.

Celeste Dass

MOB

Kelly Durham

Pure Math

Jenelle Henry

Physics

Samantha Jaimungal

Sociology

Celeste Dass

Spanish

Shanelle Kissoon

Caribbean Stud.

Kelee Bascombe

Comm. Stud.

Sheline Seedarie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OUTSTANDING PERFORMANCE AT EXTERNAL EXAMS

CXC MERIT LISTINGS 2010

 

Students placing within the Top Ten Candidates in the Caribbean by subject area

(CSEC 2010):

 

 

     

Maria Sawh

Economics

2nd

Nikieta Francis

French

5th

Jhenelle Elder

Theatre Arts

3rd

Terez Lord

Theatre Arts

4th

Jonetta Charles

Theatre Arts

6th

Nikieta Francis

HSB

2nd

     

 

 

Students placing within the Top Ten Candidates in the Caribbean by subject area

(CAPE 2010):

 

 

Daniella Ishmael

Sociology – Unit 1

2nd

Celeste Dass

Sociology – Unit 1

9th

Diane Jagmohan

Spanish – Unit 1

9th

Shearon Kowlessar

Economics – Unit 2

1st

Amelia Katwaroo

Economics – Unit 2

4th

Darlene Auguste

Geography – Unit 2

10th

Alana Bassie

History – Unit 2

8th

Danial Fabien

Sociology – Unit 2

7th

 

 

 

 

Most Outstanding CXC CAPE Student 2011

Dana Ramberran

 

 

Most Outstanding CXC CSEC Student 2011

 

Maryam Archie

National Additional Scholarship Winners 2011

 

AMRITA ANNAMUNTHODO Environmental Studies Open

SHANELLE KISSOON General Studies Open

DANA RAMBERRANVisual Arts Open

 

CANDICE ALEXANDER Business Studies Additional

SOLANGE ARJOON Science Additional

SOLANGE BAILEYScience Additional

FAHEEMA BAKSHScience Additional

KELEEBASCOMBE Science Additional

COLETTECRAWFORD Science Additional

CELESTE DASS Humanities/Modern Studies Additional

KRISTIANE DASSRATH Science Additional

JENELLE HENRYScience Additional

DANIELLAISHMAEL General Studies Additional

SAMANTHA JAIMUNGAL Science Additional

SASTEE KISSOONDAN Science Additional

SANGEETA LATCHAN Science Additional

AKILIMATAScience Additional

ANALAMOHAN General Studies Additional

LEAH MUNGAL Science Additional

AMRITA RAMLALBusiness Studies Additional

 

 

Student of the Year 2011(Laurah Austin Memorial Trophy)

 

Chryssie Lewis

 

Head Girl – Daniella Ishmael

 

Vice Head Girl-Chryssie Lewis

 

Recognition Day 2010

This year St. Joseph’s Convent, San Fernando celebrated their Recognition of Excellence Ceremony on Thursday 7 October 2010 in the School’s Auditorium. Recognition Day was the culmination of Commendation week where students received awards in Profile Areas like Leadership, Responsibility, Initiative, Creativity, Interpersonal skills and Team Skills.

Students attaining more than 75% in 5 for more subject areas were also commended for their hard work and academic distinction.

Besides the academics, the girls of St. Joseph’s convent San Fernando have participated and excelled in a number of co curricular and extracurricular activities during the past year, and so it is only fitting that we recognize their efforts at achieving outstanding success in these areas.Students are recognized for ascending grades, artistic and sporting achievement, and attendance.

 

Also, this year our school received 9 National Additional Scholarships.

 

National Additional Scholarship Winners 2010

Renee Charles – Business

Britney Johnson – Business

Breanna Bradshaw – Environmental Studies

Darlene Auguste – General Studies

Danial Fabien – Humanities

Abike Doughty – Languages

Ananya Annamunthodo – Science

Obosa Ohonba – Science

Kandyce Rampersad – Science

 

We take this opportunity to congratulate and thank all our students, their parents and teachers who have worked assiduously to achieve what they have today. May they serve as an inspiration to their fellow peers so that they may acquire a taste for excellence.

 

 

“The noblest search is the search for excellence”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100_1985

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More Articles...

  1. Recognition Day 2009